NOMINEES

VOTING IS NOW OPEN!

Charles ‘Mask’ Lewis Fighter Of The Year

Here are your nominees for the Charles 'Mask' Lewis Fighter Of The Year award.

Henry Cejudo LOGIN TO VOTE!

Israel Adesanya LOGIN TO VOTE!

Justin Gaethje LOGIN TO VOTE!

Jorge Masvidal LOGIN TO VOTE!

Douglas Lima LOGIN TO VOTE!

Female Fighter Of The Year

Here are your nominees for Female Fighter Of The Year.

Valentina Shevchenko LOGIN TO VOTE!

Weili Zhang LOGIN TO VOTE!

Kayla Harrison LOGIN TO VOTE!

Cris Cyborg LOGIN TO VOTE!

Amanda Nunes LOGIN TO VOTE!

Breakthrough Fighter Of The Year

Here are your nominees for Breakthrough Fighter Of The Year.

Weili Zhang LOGIN TO VOTE!

Alexander Volkanovski LOGIN TO VOTE!

Gilbert Burns LOGIN TO VOTE!

Jorge Masvidal LOGIN TO VOTE!

International Fighter Of The Year

Here are your nominees for International Fighter Of The Year.

Weili Zhang LOGIN TO VOTE!

Kamaru Usman LOGIN TO VOTE!

Israel Adesanya LOGIN TO VOTE!

Valentina Shevchenko LOGIN TO VOTE!

Aung La N Sang LOGIN TO VOTE!

Fight Of The Year

Here are your nominees for Fight Of The Year.

Weili Zhang vs Joanna Jędrzejczyk (UFC 248) LOGIN TO VOTE!

Kamaru Usman vs Colby Covington (UFC 245) LOGIN TO VOTE!

Israel Adesanya vs Kelvin Gastelum (UFC 236) LOGIN TO VOTE!

Dustin Poirer vs Dan Hooker (UFC on ESPN 12) LOGIN TO VOTE!

Josh Emmett vs Shane Burgos (UFC on ESPN 11) LOGIN TO VOTE!

Knockout Of The Year

Here are your nominees for Knockout Of The Year.

Jorge Masvidal KOs Ben Askren (Flying Knee - UFC 239) LOGIN TO VOTE!

Cody Garbrandt KOs Raphael Assuncao (Punch - UFC 250) LOGIN TO VOTE!

Anthony Pettis KOs Stephen Thompson (Superman Punch - UFC on ESPN 6) LOGIN TO VOTE!

Sean O'Malley KOs Eddie Wineland (Punch - UFC 250) LOGIN TO VOTE!

Douglas Lima KOs Michael Page (Punch - Bellator 221) LOGIN TO VOTE!

Submission Of The Year

Here are your nominees for Submission Of The Year.

Brent Primus SUB Tim Wilde (Gogoplata - Bellator Birmingham) LOGIN TO VOTE!

Bryce Mitchell SUB Matt Sayles (Twister - UFC on ESPN 7) LOGIN TO VOTE!

Aviv Gozali SUB Eduard Muravitsky (Heelhook - Bellator 225) LOGIN TO VOTE!

Demian Maia SUB Ben Askren (Rear-Naked Choke - UFC on ESPN+ 20) LOGIN TO VOTE!

Misha Cirkunov SUB Jimmy Crute (Peruvian Necktie - UFC on ESPN+ 16) LOGIN TO VOTE!

Comeback Of The Year

Here are your nominees for Comeback Of The Year.

Stipe Miocic (Fight/Career) vs Daniel Cormier II LOGIN TO VOTE!

Eddie Alvarez (Fight/Career) vs Eduard Folayang LOGIN TO VOTE!

Jairzinho Rozenstruik (Fight) vs Alistair Overeem LOGIN TO VOTE!

Peter Queally (Fight) vs Ryan Scope LOGIN TO VOTE!

Cody Garbrandt (Career) LOGIN TO VOTE!

Upset Of The Year

Here are your nominees for Upset Of The Year.

Alexander Volkanovski def. Max Holloway (UFC 245) LOGIN TO VOTE!

Henry Corrales def. Aaron Pico (Bellator 214) LOGIN TO VOTE!

Khama Worthy def. Devonte Smith (UFC 241) LOGIN TO VOTE!

Kai Asakura def. Kyoji Horiguchi (RIZIN FF 18) LOGIN TO VOTE!

Timofey Nastyukhin def. Eddie Alvarez (ONE Championship 92) LOGIN TO VOTE!

Shawn Tompkins Coach Of The Year

Here are your nominees for the Shawn Tompkins Coach Of The Year award.

Eugene Bareman LOGIN TO VOTE!

Sayif Saud LOGIN TO VOTE!

Mike Brown LOGIN TO VOTE!

Trevor Wittman LOGIN TO VOTE!

Eric Albarracin LOGIN TO VOTE!

Trainer Of The Year

Here are your nominees for Trainer Of The Year.

Andre Hicks LOGIN TO VOTE!

Sunz Singh LOGIN TO VOTE!

George Lockhart LOGIN TO VOTE!

Bo Sandoval LOGIN TO VOTE!

Gym Of The Year

Here are your nominees for the Gym Of The Year award.

Referee Of The Year

Here are your nominees for the Referee Of The Year award.

Jason Herzog LOGIN TO VOTE!

Mike Beltran LOGIN TO VOTE!

Frank Trigg LOGIN TO VOTE!

Marc Goddard LOGIN TO VOTE!

Ringcard Girl Of The Year

Here are your nominees for the Ringcard Girl Of The Year award.

Carly Baker LOGIN TO VOTE!

Jhenny Andrade LOGIN TO VOTE!

Louise McKie LOGIN TO VOTE!

Britanny Palmer LOGIN TO VOTE!

Mercedes Terrell LOGIN TO VOTE!

Leading Man

Here are your nominees for the Leading Man award.

Dana White LOGIN TO VOTE!

Densign White LOGIN TO VOTE!

Martin Lewandowski LOGIN TO VOTE!

Nobuyuki Sakakibara LOGIN TO VOTE!

Scott Coker LOGIN TO VOTE!

Best Promotion

Here are your nominees for the Best Promotion award.

Personality Of The Year

Here are your nominees for the Personality Of The Year award.

Analyst Of The Year

Here are your nominees for the Analyst Of The Year award.

Robin Black LOGIN TO VOTE!

Michael Bisping LOGIN TO VOTE!

Paul Felder LOGIN TO VOTE!

Daniel Cormier LOGIN TO VOTE!

Best MMA Programming

Here are your nominees for the Best MMA Programming award.

Ariel Helwani MMA Show LOGIN TO VOTE!

JRE MMA Show LOGIN TO VOTE!

UFC Embedded LOGIN TO VOTE!

Contender Series LOGIN TO VOTE!

Anatomy of a Fighter LOGIN TO VOTE!

MMA Media Source Of The Year

Here are your nominees for the MMA Media Source Of The Year award.

MMA Journalist Of The Year

Here are your nominees for the MMA Journalist Of The Year award.

John Morgan LOGIN TO VOTE!

Brett Okamoto LOGIN TO VOTE!

Ariel Helwani LOGIN TO VOTE!

Gareth Davies LOGIN TO VOTE!

Fighting Spirit Of The Year

Here are your nominees for the Fighting Spirit Of The Year award.

Dustin Poirier (Good Fight Foundation) LOGIN TO VOTE!

Justin Wren (Fight for the Forgotten) LOGIN TO VOTE!

Robbie Lawler (Reaction to losing to Askren) LOGIN TO VOTE!

Conor McGregor (PPE donation) LOGIN TO VOTE!

Walt Harris (Comeback following loss of daughter) LOGIN TO VOTE!